A PROJEKT HÁTTERE

Amikor az emberek a mezőgazdaságra gondolnak, nem az informatika, az adatelemzés, a hálózatok, az automatizált eszközök, az IoT és a robotika jut először eszükbe. Pedig az e-mezőgazdaság már jelen van napjainkban!

A gazdálkodók mindig is tisztában voltak azzal, hogy a terméshozam számos tényezőtől függ, például a talaj minőségétől, az időjárástól, vagy a csapadék mennyiségétől. Ugyanakkor eddig nem rendelkeztek olyan eszközökkel, amelyekkel mérni, befolyásolni, ellenőrizni és optimalizálni tudták volna ezeket a paramétereket annak érdekében, hogy minél kedvezőbb termést érjenek el.

A digitális átalakulás korában a kertészet kulcsfontosságú szerepet játszik, mivel friss és tápláló zöldségeket és gyümölcsöket biztosít az egyre növekvő népesség számára. Az intelligens technológiák alkalmazása a növényházakban csökkenti a bizonytalanságot, növeli a termelékenységet, emiatt az automatizált növényházak egyre népszerűbbé válnak. A növényházak automatizálására és távvezérlésére világszerte, számos országban egyre nagyobb az igény, azonban kevés az olyan képzett gazdálkodó és munkaerő, aki ezeket az eszközöket magabiztosan és szakszerűen tudja alkalmazni. A szakképzés pedig csak több éves késéssel tud választ adni a jelenlegi kihívásokra, nem is beszélve arról, hogy a technológiák változása nem kis lépésekben, hanem folyamatosan, exponenciális ütemben megy végbe.

A projekt partnerországaiban a növényházak automatizálására és távvezérlésére vonatkozó tananyag egyelőre még nem létezik a szakképzésben, még a felsőoktatásban, egyetemeken sem.
Mivel ez a terület meglehetősen új, a kapcsolódó technológiák és szolgáltatások sok esetben nem rendelkeznek megfelelő szabvánnyal, a termesztőknek, vállalkozóknak nehézséget jelent, hogy melyik rendszert érdemes alkalmazni.

A projekt CÉLJA, hogy a kertészeti szakoktatók számára innovatív, magas színvonalú, képzési anyagot biztosítson az intelligens növényházakban alkalmazott technológiák használatáról. A képzési anyag tematikájának kialakítása a munkaerőpiac szereplőinek bevonásával történik.

További információk a PROJEKT menüpont alatt.

greenhouse

 

Intelligens növényházak a kertészeti szakképzésben

Rövid cím: Horticulture 4.0
Projekt cím: Intelligens növényházak a kertészeti szakképzésben
Projekt azonosító: 2021-2-HU01-KA220-VET-000050665
Pályázati kategória: Erasmus + KA220-VET
Projekt típus: Partnerségi együttműködések a szakképzési szektorban
Futamidő: 36 hónap
Kezdő dátum: 2022. március 1.
Záró dátum: 2025. február 28.
Célcsoport: Kertészeti szakképzésben oktató tanárok
Kedvezményezettek: Kertészeti szakképzésben tanuló diákok, hallgatók (IVET/CVET),
mezőgazdasági szakképző iskolák és vállalkozások
Partnerországok: Magyarország, Románia, Szerbia
Projekt koordinátor: Alföldi ASZC Galamb József Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola
Kapcsolattartó: Horváth Zoltán, igazgató
email:galambj.iskola@gmail.com

 

 

Legutóbbi események

Prega
Sapientia Hungarian University of Transylvania
Pro Scientia Naturae Alapítvány - Oktatási Központ